3/8 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORXplus® 55IPR Bit Socket - Length 50mm
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 55IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |
Original: $20.30
-65%$20.30
$7.10

Description
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 55IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |























