3/8 Sq. Dr. Impact TORXplus® 55IP Bit Socket Length 92mm

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8' |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 92mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 55IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| R Size: | 11.4mm |
| D Size: | 22mm |
| H Size: | 60mm |
| L Size: | 92mm |

Original: $41.96
-65%$41.96
$14.69

Description

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8' |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 92mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 55IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| R Size: | 11.4mm |
| D Size: | 22mm |
| H Size: | 60mm |
| L Size: | 92mm |
























