✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
3/8 Sq. Dr. Flare Nut Metric Chrome Socket in 15mm

METRIC, 3/8” DRIVE, FLARE NUT, STANDARD LENGTH, CHROME HAND SOCKET.
Flare nut sockets are specifically designed for Lambda probes, featuring an open section that facilitates easy use with wires and connectors.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 70mm |
| Type: | Flare Nut Socket |
| Output Size: | 15mm |
| Opening: | Flare Nut |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| S Size: | 11.5mm |
| D1 Size: | 23mm |
| D2 Size: | 22mm |
| H Size: | 11mm |
| L Size: | 70mm |

$57.71
3/8 Sq. Dr. Flare Nut Metric Chrome Socket in 15mm—
$57.71


Description

METRIC, 3/8” DRIVE, FLARE NUT, STANDARD LENGTH, CHROME HAND SOCKET.
Flare nut sockets are specifically designed for Lambda probes, featuring an open section that facilitates easy use with wires and connectors.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 70mm |
| Type: | Flare Nut Socket |
| Output Size: | 15mm |
| Opening: | Flare Nut |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| S Size: | 11.5mm |
| D1 Size: | 23mm |
| D2 Size: | 22mm |
| H Size: | 11mm |
| L Size: | 70mm |
























