3/8 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORXplus® 50IPR Bit Socket - Length 50mm

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket (tamper resistant) |
| Output size: | 50IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |

Original: $19.31
-65%$19.31
$6.76

Description

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 50mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket (tamper resistant) |
| Output size: | 50IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20mm |
| H Size: | 23.5mm |
| L Size: | 50mm |
























