1/2 Sq. Dr. Socket TORXplus® 10EPL Low Profile Length 36mm
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 36mm |
| Type: | TORXplus® Low Profile Socket |
| Output Size: | 10EPL |
| Output Shape: | TORXplus® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 13.2mm |
| D2 Size: | 21mm |
| H Size: | 6.2mm |
| L Size: | 36mm |


Description
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 36mm |
| Type: | TORXplus® Low Profile Socket |
| Output Size: | 10EPL |
| Output Shape: | TORXplus® |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 13.2mm |
| D2 Size: | 21mm |
| H Size: | 6.2mm |
| L Size: | 36mm |
























