1/4 Sq. Dr. Socket 7mm Double Square Length 22mm
Metric, ¼” drive, Double Square, Standard Length, Chrome Hand Sockets. Double Square socket: Drive with 8 equally spaced sides, each with a 90 degree angle. The 8 equal sides allow for easy alignment to square head bolts.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 7mm |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 12.5mm |
| D2 Size: | 11.7mm |
| H Size: | 6.1mm |
| L Size: | 22mm |
Original: $7.60
-65%$7.60
$2.66

Description
Metric, ¼” drive, Double Square, Standard Length, Chrome Hand Sockets. Double Square socket: Drive with 8 equally spaced sides, each with a 90 degree angle. The 8 equal sides allow for easy alignment to square head bolts.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 7mm |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 12.5mm |
| D2 Size: | 11.7mm |
| H Size: | 6.1mm |
| L Size: | 22mm |






















