1/4 Sq. Dr. Socket 6mm Double Square Length 22mm
METRIC, ¼” drive, Double Square, Standard Length, Chrome Hand Sockets. Double Square socket: Drive with 8 equally spaced sides, each with a 90 degree angle. The 8 equal sides allow for easy alignment to square head bolts.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 6mm |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 11mm |
| D2 Size: | 11.7mm |
| H Size: | 5.4mm |
| L Size: | 22mm |
Original: $6.70
-65%$6.70
$2.34

Description
METRIC, ¼” drive, Double Square, Standard Length, Chrome Hand Sockets. Double Square socket: Drive with 8 equally spaced sides, each with a 90 degree angle. The 8 equal sides allow for easy alignment to square head bolts.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | Double Square Socket |
| Output Size: | 6mm |
| Opening: | Double Square |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 11mm |
| D2 Size: | 11.7mm |
| H Size: | 5.4mm |
| L Size: | 22mm |






















