1/4 Hex Dr. Nut Setter with Plastic Protector 8mm 6 point Length 100mm Slide Magnet Turnable POM cover
1/4 Hex Dr. Nut Setter with Plastic Protector 8mm 6 point Length 100mm Slide Magnet Turnable POM cover


Sliding magnet system provides bolt clearance and magnetic function at the same time.

| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Hex |
| Outside Diameter: | 15.1mm |
| Length: | 100mm |
| Type: | Nut setter with Sliding Magnet |
| Output Side: | 8mm x 4mm deep |
| Turnable POM Cover: | Yes |
| Opening: | 6pt |
| Slide Magnet: | Yes 26mm Travel |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 15.1mm |
| H1 Size: | 4mm |
| H2 Size: | 26mm |
| L Size: | 100mm |


Original: $100.21
-65%$100.21
$35.07


Description


Sliding magnet system provides bolt clearance and magnetic function at the same time.

| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Hex |
| Outside Diameter: | 15.1mm |
| Length: | 100mm |
| Type: | Nut setter with Sliding Magnet |
| Output Side: | 8mm x 4mm deep |
| Turnable POM Cover: | Yes |
| Opening: | 6pt |
| Slide Magnet: | Yes 26mm Travel |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 15.1mm |
| H1 Size: | 4mm |
| H2 Size: | 26mm |
| L Size: | 100mm |


























