1/4 Hex Dr. Nut Setter with Plastic Protector 13mm 6 point Length 150mm Slide Magnet Turnable POM cover
1/4 Hex Dr. Nut Setter with Plastic Protector 13mm 6 point Length 150mm Slide Magnet Turnable POM cover
Sliding Magnet Nut Setter, at its core, a magnet rests atop a spring, facilitating smooth vertical movement. This innovative design ensures the magnet remains level, optimizing its gripping power for precise nut placement during installation.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Hex |
| Length: | 150mm |
| Type: | Nut Setter with Slide Magnet Turnable POM Cover |
| Output Size: | 13mm |
| Opening: | 6pt. |
| Slide Magnet: | Yes |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20.4mm |
| H1 Size: | 6.5mm |
| H2 Size: | 25mm |
| L Size: | 150mm |




Description
Sliding Magnet Nut Setter, at its core, a magnet rests atop a spring, facilitating smooth vertical movement. This innovative design ensures the magnet remains level, optimizing its gripping power for precise nut placement during installation.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Hex |
| Length: | 150mm |
| Type: | Nut Setter with Slide Magnet Turnable POM Cover |
| Output Size: | 13mm |
| Opening: | 6pt. |
| Slide Magnet: | Yes |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 20.4mm |
| H1 Size: | 6.5mm |
| H2 Size: | 25mm |
| L Size: | 150mm |

























