3/8 Sq. Dr. Socket 18mm Nut Grip Length 29mm
Our nut grip sockets are unique to Ko-ken and truly a revolutionary way of approaching this type of socket. Our fastener holds nuts and bolts in place without the use of magnets. Our system is built with a coil spring and ball bearings on opposing flats. When a nut or bolt is in the socket the ball bearings push out on the springs holding the nut/bolt in place.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length; | 29mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 18mm |
| Opening: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 24.5mm |
| D2 Size: | 22.5mm |
| H Size: | 10.5mm |
| L Size: | 29mm |
Original: $14.16
-65%$14.16
$4.96

Description
Our nut grip sockets are unique to Ko-ken and truly a revolutionary way of approaching this type of socket. Our fastener holds nuts and bolts in place without the use of magnets. Our system is built with a coil spring and ball bearings on opposing flats. When a nut or bolt is in the socket the ball bearings push out on the springs holding the nut/bolt in place.
| Input Drive Size: | 3/8" |
| Drive Shape: | Square |
| Length; | 29mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 18mm |
| Opening: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 24.5mm |
| D2 Size: | 22.5mm |
| H Size: | 10.5mm |
| L Size: | 29mm |






















