1/2 Sq. Dr. Nut Grip Metric Chrome Socket in 24mm
Our nut grip sockets are unique to Ko-ken and truly a revolutionary way of approaching this type of socket. Our fastener holds nuts and bolts in place without the use of magnets. Our system is built with a coil spring and ball bearings on opposing flats. When a nut or bolt is in the socket the ball bearings push out on the springs holding the nut/bolt in place.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 39mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 24mm |
| Output Shape: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 32.8mm |
| D2 Size: | 30mm |
| H Size: | 14.5mm |
| L Size: | 39mm |

Original: $17.33
-65%$17.33
$6.07

Description
Our nut grip sockets are unique to Ko-ken and truly a revolutionary way of approaching this type of socket. Our fastener holds nuts and bolts in place without the use of magnets. Our system is built with a coil spring and ball bearings on opposing flats. When a nut or bolt is in the socket the ball bearings push out on the springs holding the nut/bolt in place.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 39mm |
| Type: | Nut Grip Socket |
| Output Size: | 24mm |
| Output Shape: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 32.8mm |
| D2 Size: | 30mm |
| H Size: | 14.5mm |
| L Size: | 39mm |

























