1/2 Sq. Dr. Bit Socket TORXplus® 40IP Length 58mm
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 58mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 40IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| R Size: | 6.8mm |
| D Size: | 25mm |
| H Size: | 20mm |
| L Size: | 58mm |



Description
TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 58mm |
| Type: | TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 40IP |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| R Size: | 6.8mm |
| D Size: | 25mm |
| H Size: | 20mm |
| L Size: | 58mm |























