1/4 Sq. Dr. Tamper-Resistant TORXplus® 27IPR Bit Socket - Length 28mm

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 28mm |
| Type: | Tamper-Resistant TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 27IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 11.9mm |
| H Size: | 12mm |
| L Size: | 28mm |

Original: $15.02
-65%$15.02
$5.26

Description

TORXplus® is recognized as one of the three most efficient fastening systems because of their ability to transfer greater torque, reduce load and virtually eliminate tool slippage.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 28mm |
| Type: | Tamper-Resistant TORXplus® Bit Socket |
| Output Size: | 27IPR |
| Opening: | Tamper Resistant |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D Size: | 11.9mm |
| H Size: | 12mm |
| L Size: | 28mm |























